סדנה ליישוב סכסוכים

סדנה ליישוב סכסוכים: טראומה קולקטיבית (משותפת) ותקשורת   

סדנאות יישוב סכסוכים, מיועדות לכל מי שמבקש ללמוד כיצד ליישב עימותים, גדולים כקטנים, ברמת: הזוגיות, המשפחה הגרעינית והמורחבת, הקהילה, הלאום או הבינלאומית. כמו כן מיועדת הסדנה למי שמבקש לשפר את יכולת התקשורת שלו. התכנית מיועדת במיוחד למגשרים, מנהלי קהילות, עיתונאים, דיפלומטים, פעילי שלום, פסיכותרפיסטים ומטפלים, עורכי דין לענייני משפחה, אנשי דת ומטפלים מוסמכים בשיטת   SE®(SEPs).

הסדנאות מציעות תבניות חדשות להבנת מקור לסכסוכים וכיצד ניתן ליישבם בהצלחה. כדי לתקשר בצורה יעילה בזמן עימות, הכולל שוני תרבותי וחברתי, עלינו להיות קשובים בפתיחות ורוגע, משוחררים מרגשות מציפים. עלינו ללמוד להיות רגועים, כאשר פועלים מתוך הרגש; להבין את הצרכים שלנו ואת נקודת המבט והצרכים של היריב. עלינו לזהות את המשותף, ההבדלים וחוסר ההתאמות בינינו. כמו כן, עלינו ללמוד להשתמש במילים המשלבות הגיון ומגיעות גם ללב.

סדנאות יישוב הסכסוכים כוללים שני חלקים: עזרה ראשונה רגשית –EmotionAid™  ו-UBN Universal Basic Needs  – צרכים כלל עולמיים בסיסיים.

EmotionAid
תפקיד מערכת העצבים ביישוב סכסוכים

 מערכות העצבים האישיות והקולקטיביות שלנו מותאמות לעיתים קרובות, בתגובה לרגשות הביטחון או האיום שאנו חשים במצבים שונים. כאשר המערכת מתערערת והצרכים הבסיסיים הכלל עולמיים שלנו לא מתמלאים, כיחידים, קבוצה או לאום, אנו מאבדים שליטה על מצבנו הפיזי, הרגשי החשיבתי וכן על התנהגותנו. כתוצאה מכך אנו פונים להשיג את צרכינו בדרך מזיקה או מסוכנת.
ברמה האישית או הציבורית, אנו 'מופעלים' בקלות ולא מסוגלים להתמודד עם רגשות חזקים שעולים בנו או  אצל אחרים. אנחנו חשים רגשות עצימים ומוגזמים, או חווים חוסר-תחושתיות וחוסר פעילות. איננו יכולים לשלוט על תסכולים. החשיבה הופכת מבולבלת. אנו הופכים נוקשים, כפייתיים, קיצוניים וביקורתיים. אנחנו מבטאים את צרכינו או בצורה נוקשה ותוקפנית, שגורמת לתגובה זהה מהצד השני, או שאנחנו מגיבים בצורה ותרנית, שגוררת התנהגות תוקפנית מהיריב. אנו דורשים את המגיע לנו בצורה תקיפה – או שאנו קופאים. בשני המקרים, איננו מסוגלים לנהל את צרכינו, רגשותינו או רעיונותינו בצורה רגועה ואיתנה. אנו מגיעים בקלות למצבי עימות ונסחפים לתוך מערבולת הטראומה.

כאשר מערכות העצבים האישית והקולקטיבית שלנו נמצאות באיזון, ואנו חשים מקורקעים, אנו מתפקדים טוב יותר בכל הרמות: החשיבה שלנו ברורה וגמישה. אנחנו יכולים לנהל רגשות קשים שעולים בתוכנו וגם אצל האחר, אנחנו מסוגלים לנהל תסכולים וקשיים מבלי לאבד את יכולת התפקוד. הפעילויות שלנו נכונות ובונות. אנו מסוגלים לזהות את הצרכים שלנו ואת אלה של 'האחר'. אנו מסוגלים לתקשר בצורה מוצלחת. נוכל לעמוד על הצרכים שלנו, לענות עליהם בצורה בריאה, לנהל את הרגשות הצפים, להביע את הרעיונות שלנו בצורה רגועה ותקיפה, ובמקביל להקשיב לרעיונות של האחר בצורה רגעה ופתוחה. אנחנו מצליחים לנהל עימותים בצורה מוצלחת ולהימנע מסכסוכים מיותרים.

דרך השימוש בעזרה ראשונה רגשית EmotionAid™– מתאפשר לנו לצמצם את התוצאה של מערבולת הטראומה. למערבולת הטראומה יש חיים משלה, אך גם היא בסופו של דבר דועכת. חשוב לנו לאתר אותה בזמן הנכון, לפני שהיא משמידה אותנו כיחידים וכחברה. עלינו לשחרר את האיום ואת אנרגיית הטראומה ולשחזר את החושים הטבעיים הבריאים שלנו של הישרדות, לפני שהסחרור יופעל שוב מחדש, אם לא יבוא על פתרונו.

צרכים כלל עולמיים בסיסיים – Universal Basic Needs 

סדנת צרכים כלל עולמיים בסיסיים, מורכבת משלושה חלקים: צרכים כלל עולמיים בסיסיים והדרך בה הם מתעוותים ע"י מצבי טראומה, הבנה רב-תרבותית וכישורי תקשורת.

זיהוי איום על הצרכים

צרכים שאינם מקבלים מענה, יוצרים לחץ, חרדה ורגשות של חוסר אונים. כאשר הם מתווספים לרגשות של פחד וכעס, הנובעים מטראומה, הם יוצרים בסיס לתסכול ההופך לזעם, שנאה וגועל, הגורמים לתחושה עמוקה של ניכור והתבדלות.

הדרך להאנשת 'היריב האחר' הינה להכיר בצרכים הכלל עולמיים הבסיסיים בעצמינו ואצל ה'אחר', להעריך באמת את סדרי העדיפות שלנו, וכן את כל מה שאנו סולדים ממנו, או נמשכים אליו. לזהות את הנקודות ה'מתות' שלנו, ואת גבולותינו, ולגלות את אותם הנושאים גם אצל ה'אחר'. הטכניקות לגילוי הצרכים האוניברסליים הבסיסיים יכולים להיעשות בצורה אישית או קבוצתית.