המדע מתחיל לפענח את החוויה הדתית ברמה המוחית: מה קורה במוח בזמן תחושת חוויה כזו?

באוניברסיטת יוטה שבארצות הברית החליטו לנסות לקדם פרויקט יומרני למדי: להבין מה קורה במוח בזמן שאנשים חווים חוויות דתיות. הפרויקט שהם יזמו – פרויקט 'המוח הדתי' (Religious Brain Project) – יצא מתוך האבחנה, שחוויות דתיות יכולות למשוך לכיוונים מאוד שונים (ההבדל שבין 'אהבת לרעך כמוך' לבין הג'יהאד הרצחני), אך התיאור שאנשים נותנים לחוויה עצמה, על אף הגיוון הרב שלה – הוא פעמים רבות דומה (התעלות רוחנית; שלווה פנימית; ועוד).
השבוע פורסם המחקר הראשון שלהם בכתב העת Social Neuroscience.
במסגרת המחקר הם לקחו קבוצה של מאמינים מורמוניים אדוקים, וערכו להם סריקה מוחית (fMRI) בזמן קריאת טקסטים דתיים. הנבדקים התבקשו לדווח על עוצמת החוויה הרוחנית שלהם תוך כדי הסריקה, ועל יסוד הדיווחים שלהם ומדדים פיזיולוגיים שנבדקו (קצב לב ונשימה), הם יכלו להתאים את קריאת הסורק המוחי לתחושת החוויה הדתית (שלעיתים הגיעה לעוצמות גדולות, עד כדי דמעות בעיניים); ומה שהם מצאו הוא זה:
1
 
 
 
 
 
שני אזורים במוח היו פעילים בזמן שיא התחושה הדתית. האחד הוא גרעין האקומבנס. זה אזור שיש לו תפקיד חשוב במערכת התיגמול של המוח, שכן הוא מעורב ביצירת תחושות עונג, וכך מתמרץ אנשים לרצות לשוב ולחוש את התחושה האמורה. הוא פעיל בהקשרים שונים, כגון- מהנאה ממוסיקה, רגשות אהבה וריגוש מסקס, ואפילו ביצירת התמכרויות לסמים או להימורים.
האזור השני של המוח שהיה פעיל בעת החוויה הדתית של הנבדקים היה קליפת המוח הקדם-מצחית; אזור המעורב בתהליכי חשיבה: הערכת המציאות, שיקול דעת, ואף הערכה מוסרית. החוקרים ערים לכך, שמדובר רק בצעד ראשון וקטן של פענוח החידה. החוויה הדתית עשויה להיות שונה מאוד בהקשרים שונים; אולי אפילו בין מסרים שונים. כך הם מסכמים את הדיווח על המחקר:
חוויות דתיות ורוחניות יכולות לקבל פירוש ומשמעות שונה, וגם התוצאות אצל אנשים שונים או קהילות שונות – משתנות. לפעמים החוויה הדתית מתמרצת להתנהגות פרו-חברתית, ובמקרים אחרים להשראה שלילית, ואפילו אלימה. אנחנו בדקנו נבדקים מדת אחת, ועדיין צריך לבדוק האם התוצאות תהיינה דומות אצל נבדקים המאמינים בדת אחרת. התשובה לשאלה זו תסייע להבנת הבסיס הניורולוגי של האופן בו מאמינים תופסים את העולם ואת הזולת.
מקורות והרחבה:

The Reward of Religion: Does the Still Small Voice Speak the Dialect of Dopamine?Religious experiences are among the…

פורסם על ידי ‏‎Religious Brain Project‎‏ ב- יום שלישי, 29 בנובמבר 2016

http://www.seeker.com/this-is-your-brain-on-god-2117877144.html
http://www.sciencealert.com/brain-scans-on-mormons-show-religion-has-a-similar-effect-to-taking-drugs
http://www.ibtimes.co.uk/religious-brain-reacts-god-like-drug-says-neuroscience-1593855
המאמר:
http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17470919.2016.1257437