אודות SE

מהי החוויה הסומטית

החוויה הסומטית (SE®) היא שיטת טיפול וריפוי טבעית, שפותחה בארצות הברית על ידי ד"ר פיטר לוין וארגונו The Somatic Experiencing Trauma InstituteSETI. השיטה עוזרת לאנשים להגיע לריפוי מחוויית טראומה קשה גם לאחר שעברו שנים מהאירוע.

שיטת  SE®מאפשרת לאדם להתגבר על תסמיני טראומות יומיומיות (תאונות דרכים, טיפולים רפואיים, ניתוח, כאב כרוני, שכול, וטראומות הקשורות ללידה), כמו גם על תסמיני טראומות יוצאות דופן (אסונות טבע, קרב, מלחמה, רצח עם, אונס ותקיפה).

ITI היא הנציגה הרשמית והבלעדית של ארגון SETI  במזרח התיכון, ובעלת הזיכיון הבלעדי להעברת קורסים של שיטת החוויה הסומטית (SE®) בישראל. 

החוויה הסומטית® היא שיטת טיפול עדינה ומלאת חמלה. שיטה זאת, מסייעת להחזרת האיזון הפנימי ומסייעת לחיזוק החוסן הנפשי כנגד מצבי לחץ. SE® מגנה על מטפלים מפני שחיקה, וניתן לשלבה יחד עם שיטות טיפול אחרות כשהמוקד להתייחסות בריפוי סימני הטראומה בטיפול, הוא הגוף. שיטת SE® יעילה במיוחד בטיפול בתסמיני הטראומה, גם ללא סיפור הרקע לאירוע הטראומטי.

המדע מאחורי גישת ®SE לטראומה

טראומה עלולה להתרחש, כתוצאה מלחץ חריף, הנובע מאירוע מסכן חיים, או כתוצר סופי של לחץ מצטבר. שני סוגי הטראומה עלולים לפגום ביכולתו התפקודית של האדם. טראומה מתרחשת כתוצאה ממגוון של גורמי-לחץ, כגון: תאונות, הליכים רפואיים פולשניים, תקיפה פיזית או מינית, התעללות רגשית, הזנחה, מלחמה, אסונות טבע, שכול, טראומת לידה, או מעוררי-חרדה מתמשכים של פחד או סכסוך.

גישת SE® מלמדת כי טראומה אינה נגרמת מהאירוע עצמו, כי אם מתפתחת כתוצאת מכישלון של הגוף, מערכת העצבים והנפש לעבד אירועים קשים בצורה יעילה.

ד"ר פיטר לוין זיהה מה מונע את תהליך ההתאוששות מאיום בקרב בני אדם. בהסתמך על מנגנוני הישרדות תלויי-גוף, פיתח כלים, המחזירים את יכולתו הטבעית של הגוף להתאושש מחוויות מכריעות, ולשקם את המנגנונים הטבעיים של ויסות עצמי.

אנו מווסתים תגובות הישרדות באופן אוטומטי דרך המח הפרימיטיבי, הלא-מילולי, באמצעות מערכת העצבים האוטונומית. כשאנו תחת איום, כמויות עצומות של אנרגיה מהורמוני לחץ, מופרשות כהכנה להגנה עצמית, דרך תגובות הלחימה, בריחה  או קיפאון. ברגע שהגוף חוזר למצב בטוח, אנו משחררים ספונטנית את האנרגיה שנותרה באמצעות תגובות לא-רצוניות כגון רעד, נשימות עמוקות וספונטניות, פיהוקים וגלי חום. תהליך שחרור זה מאתחל את מערכת העצבים האוטונומית ומחזיר את הגוף לאיזון.

לעיתים קרובות יש נטייה לעקוף את התגובה הטבעית של שחרור האנרגיות על ידי שימוש במנגנוני רציונליזציה, שיפוטיות ואשמה ופחד מתחושות הגוף. אנו משבשים את יכולתנו הטבעית לוויסות עצמי ובכך תורמים ל'מיחזור' רגשות חוסר האונים והאימה. כאשר מערכת העצבים האוטונומית לא מאותחלת בעקבות אירוע טראומטי, מערכות חיוניות בגוף סובלות מכך: שינה, לב, עיכול, נשימה והמערכת החיסונית. כמו כן עלולות להופיע תסמינים בתחום הקוגניטיבי, פיזי, רגשי והתנהגותי.

כיצד פועלת שיטת SE®

שיטת SE® מאפשרת את שחרור אנרגיית ההישרדות שנשארה אצורה בגוף ואת השלמת התגובות המוטוריות של הגנה עצמית – גורמי היסוד להיווצרות תסמינים של טראומה. השיטה מאפשרת להעריך היכן 'תקוע' האדם: בתגובת לחימה, בריחה או קיפאון, ומציעה מבחר של כלים קליניים לטיפול במצבים פיזיולוגיים אלו. SE® מאפשרת הכלה של תחושות ורגשות גופניים קשים, ללא צורך מצד האדם שחווה טראומה, לחזור ולחוות מחדש את האירוע הטראומטי. בצורה איטית ותומכת, היא מאפשרת לאדם לשחזר את תגובות הלחימה, בריחה או קיפאון הטבעיים לו. האדם חווה רוגע ותחושות מעצימות של בטחון וכח, המובילים לרצון וליכולת פעילה לחוות את מתנת החיים מחדש.

" SE®הינה שיטה עדינה וטבעית אותה אני מעדיף על פני שיטות אחרות, שאינן מתמזגות עם החיים הנורמליים. יציבות היא חובה כשמטפלים בנפגעי אירוע טראומטי. SE® הינה דרך טבעית לספק כלים של ויסות עצמי."

פרופ' דני ברום, מנהל המרכז הישראלי לטיפול בפסיכוטראומה